Danske B & C mesterskaber
10. februar 2007, Hvidovre SF
B-rækken
Kl. |
Vægt |
Pl. |
Navn |
Årgang |
Klub |
Squat |
Bænk |
Dødløft |
Total |
Points |
|
67,5 |
67,4 |
1 |
Allan Lindstrøm |
1983 |
Bogense |
160,0 |
105,0 |
175,0 |
440,0 |
339,636 |
|
75 |
74,0 |
1 |
Just Kielberg |
1979 |
Københavns SK |
205,0 |
107,5 |
205,0 |
517,5 |
372,240 |
|
75 |
73,9 |
2 |
Jens Asger Lund Nielsen |
1956 |
Massage & Motion |
150,0 |
95,0 |
180,0 |
425,0 |
306,000 |
|
75 |
74,2 |
3 |
Svend Stensgaard |
1922 |
Rødby Styrkeløft |
80,0 |
70,0 |
140,0 |
290,0 |
208,191 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
100 |
96,7 |
1 |
Brian Hansen |
1971 |
Hvidovre SF |
220,0 |
135,0 |
230,0 |
585,0 |
361,062 |
|
100 |
98,4 |
2 |
Jan A. Rasmussen |
1961 |
Bogense |
190,0 |
140,0 |
232,5 |
562,5 |
344,588 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
110 |
107,0 |
1 |
Jesper Johansson |
1977 |
Rødby Styrkeløft |
225,0 |
170,0 |
240,0 |
635,0 |
377,000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C-rækken
Kl. |
Vægt |
Pl. |
Navn |
Årgang |
Klub |
Squat |
Bænk |
Dødløft |
Total |
Points |
|
75 |
73,4 |
1 |
Mette Jul Sørensen |
|
Fakse IF |
70,0 |
45,0 |
80,0 |
195,0 |
187,941 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
75 |
71,0 |
1 |
Dan H. Hansen |
|
Massage & Motion |
110,0 |
70,0 |
110,0 |
290,0 |
215,006 |
|
75 |
68,0 |
2 |
Jonas Hauxner |
|
Fakse IF |
105,0 |
60,0 |
115,0 |
280,0 |
214,620 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
90 |
89,6 |
1 |
Jonas Andersen |
1983 |
Københavns SK |
200,0 |
127,5 |
255,0 |
528,5 |
372,684 |
|
90 |
88,6 |
2 |
Nuri Karaca |
1985 |
VK Ares Rødovre |
160,0 |
95,0 |
150,0 |
405,0 |
260,658 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løfter rangorden (points)
B-rækken | |||
Jesper Johansson | Rødby Styrkeløft | 635 | 377 |
Just Kielberg | Københavns SK | 517,5 | 372,24 |
Brian Hansen | Hvidovre SF | 585 | 361,062 |
Jan Rasmussen | Bogense | 562,5 | 344,588 |
Jens Asger Lund Nielsen | Massage & Morion | 425 | 306 |
Svend Stensgaard | Rødby Styrkeløft | 290 | 208,191 |
C-rækken | |||
Mette Jul Sørensen | Fakse IF | 195 | 187,941 |
Jonas Andersen | Københsvns SK | 582,5 | 372,684 |
Allan Lindstrøm | Bogense | 440 | 339,636 |
Nuri Karaca | VK Ares | 405 | 260,658 |
Dan H. Hansen | Massage & Motion | 290 | 215,006 |
Jonas Hauxner | Fakse IF | 280 | 214,62 |
Bedste klub
1. Københavns SK | 24 = 12+12 |
2. Bogense | 21 = 12+9 |
2. Fakse IF | 21 = 12+9 |
2. Massage & Motion | 21 = 12+9 |
5. Rødby Styrkeløft | 20= 12+8 |
6. VK Ares Rødovre | 12 = 12 |
6. Hvidovre SF | 12 = 12 |
Den arbejdende stab:
Jury og eksaminator:
Helge Laursen
Dommere: Susanne Diter, Jakob Hansen, Steen Gildesberg
Dommerprøve, bestået af: Bent Krohn, Aarhus AK - tillykke
Speaker og sekretær: Martin Nors og Jacob Prehn
Tavlefører: Simon Aamand
Spotterhold: Thomas Prehn, Michael Jensen (AaSK), Ronnie Hedegaard og Poul
Rusbjerg