Resultater fra Åbne Thy 26.-27. maj 2001
Herrer senior: | ||||||
Vægtklasse/Navn | Klub | Squat | Bænk | Dødløft | Total | Point |
75.0 | ||||||
1. Erik Rasmussen/75.0 |
AK Frem |
232,5 | 142,5 | 225,0 | 600,0 | 427,560 |
2. Tommy Jacobsen/71.7 |
HSK |
195,0 | 142,5 | 220,0 | 557,5 | 410,320 |
82.5 | ||||||
1. Dan Kristensen/81.7 |
TVF |
200,0 | 170,0 | 275,0 | 645,0 | 434,666 |
90.0 | ||||||
1. Steen Hansen/89.5 |
AAK |
230,0 | 147,5 | 275,0 | 652,5 | 417,731 |
2. Mikkel B. Christensen/86.4 |
AaSK |
190,0 | 142,5 | 260,0 | 592,5 | 386,488 |
3. Peter Pedersen/85.5 |
AAK |
185,0 | 102,5 | 202,5 | 490,0 | 321,538 |
100.0 | ||||||
1. Stephan Vorup/100.0 |
TVF |
1) 325,0 | 175,0 | 295,0 | 1) 795,0 | 483,837 |
2. Jørgen Rasmussen/99.0 |
HSK |
190,0 | 132,5 | 210,0 | 532,5 | 325,411 |
3. Torsten Nielsen/93.0 |
AAK |
155,0 | 110,0 | 195,0 | 460,0 | 288,972 |
110.0 | ||||||
1. Lars Sørige/107.1 |
HSS |
280,0 | 195,0 | 305,0 | 780,0 | 462,930 |
125.0 | ||||||
1. René Wiingaard/125.0 |
AaSK |
285,0 | 180,0 | 245,0 | 710,0 | 404,558 |
2. Jan Knudsen/124.9 |
AK Frem |
240,0 | 165,0 | 210,0 | 615,0 | 350,489 |
+125 | ||||||
1. Per Kyneb/132.9 |
AaSK |
300,0 | 102,5 | 300,0 | 702,5 | 395,789 |
Herrer Masters 40-49 år: | ||||||
Vægtklasse/Navn | Klub | Squat | Bænk | Dødløft | Total | Point |
100.0 | ||||||
1. Søren Ø. Bertelsen/98.6 |
HSK |
210,0 | 160,0 | 237,5 | 607,5 | 371,851 |
Herrer Masters 50-59 år: | ||||||
Vægtklasse/Navn | Klub | Squat | Bænk | Dødløft | Total | Point |
82.5 | ||||||
1. Finn Jensen/82.5 |
FHC |
155,0 | 2) 130,5 | 185,0 | 470,0 | 314,853 |
Damer: | ||||||
Vægtklasse/Navn | Klub | Squat | Bænk | Dødløft | Total | Point |
56.0 | ||||||
1. Käte Vestergaard/53.7 |
TVF |
105,0 | 52,5 | 110,0 | 267,5 | 325,253 |
60.0 | ||||||
1. Kristinna Brejner/58.6 |
TVF |
65,0 | 55,0 | 85,0 | 205,0 | 232,778 |
67.5 | ||||||
1. Lise Madsen/63.7 |
TVF |
110,0 | 67,5 | 150,0 | 327,5 | 342,788 |
2. Trude Bang/64.1 |
AaSK |
95,0 | 52,5 | 142,5 | 290,0 | 307,429 |
3. Connie Daugaard/62.0 |
HSK |
105,0 | 50,0 | 112,5 | 267,5 | 290,799 |
Ungdom herrer: | ||||||
Vægtklasse/Navn | Klub | Squat | Bænk | Dødløft | Total | Point |
67.5 | ||||||
1. Tomas Sarkis/64.8 |
HSK |
160,0 | 110,0 | 165,0 | 435,0 | 346,826 |
75.0 | ||||||
-- Henrik Nielsen/68.2 |
GrSK |
165,0 | -- | -- | -- | -- |
82.5 | ||||||
1. Marc Larsson/81.8 |
HSF |
200,0 | 102,5 | 3) 225,0 | 527,5 | 355,219 |
Junior herrer: | ||||||
Vægtklasse/Navn | Klub | Squat | Bænk | Dødløft | Total | Point |
67.5 | ||||||
1. Kim Busch/65.8 |
Teutonia |
160,0 | 110,0 | 180,0 | 450,0 | 354,240 |
2. Dennis Ballegaard/63.9 |
AK Frem |
110,0 | 70,0 | 140,0 | 320,0 | 258,144 |
75.0 | ||||||
1. Mark Wolff/73.7 |
TVF |
165,0 | 110,0 | 195,0 | 470,0 | 339,058 |
2. Per Andersen/73.5 |
HSF |
160,0 | 97,5 | 172,5 | 430,0 | 310,804 |
3. Kenneth Hulvej/74.4 |
AK Frem |
130,0 | 100,0 | 162,5 | 392,5 | 281,266 |
82.5 | ||||||
1. Martin Christiansen/82.0 |
FHC |
242,5 | 160,0 | 222,5 | 625,0 | 420,250 |
2. Michael Jensen/81.0 |
AaSK |
215,0 | 147,5 | 220,0 | 582,5 | 394,586 |
3. Morten Grabowski/79.2 |
TVF |
180,0 | 130,0 | 215,0 | 525,0 | 360,728 |
90.0 | ||||||
1. Brian Nørgaard Hansen/86.6 |
AaSK |
220,0 | 150,0 | 230,0 | 600,0 | 390,900 |
2. Thomas Jul Sørensen/89.3 |
TVF |
210,0 | 155,0 | 220,0 | 585,0 | 374,985 |
100.0 | ||||||
1. Morten S. Andersen/90.1 |
AaSK |
205,0 | 110,0 | 240,0 | 555,0 | 354,090 |
125.0 | ||||||
1. Frank Pedersen/118.8 |
AK Frem |
240,0 | 135,0 | 212,5 | 587,5 | 338,577 |
1) Dansk Rekord, Senior herrer, 100 kg-klassen |
||||||
2) Dansk Masters II rekord herrer, 82.5 kg-klassen |
||||||
3) Dansk Rekord, Ungdom herrer, 82.5 kg-klassen |